THE MILL RESORT & SUITES
Mill Resort & Suites Aruba är en lugn och avkopplande hemvist på Aruba, endast 200 meter från Palm Beach med dess tjusiga hotellområde och mysiga restaurangstråk. Det är enkelt att ta bussen, ca 7 km., till den charmiga huvudstaden Oranjestad.
Här kan man shoppa på Seaport Village Mall, Seaport Marketplace och många andra fina butiker samt så finns här flera internationella restauranger.
En välkomnande öppen lobby möter gästerna med pelare, keramikgolv, ett vattenfall, en damm med vattenliljor samt vackra handgjorda trämöbler från Columbia. Personalen i lobbyn talar flera språk, man kan bl.a. hyra bil här. Hotellets Garden Café restaurang serverar frukost, lunch och middag om så önskas. Baren invid poolen serverar goda smoothies, cocktails och snacks. Bang Gozza – baren invid poolen har Happy Hour dagligen mellan 18.00 – 20.00, då serveras gratis snacks och två cocktaildrinkar till priset av en. Baren bjuder också på musikunderhållning, shower, salsa- och latindanslektioner.
Det finns en fin pool, barnpool, parasoller och solstolar i mitten av hotellområdet. Ett scuba-provdyk i poolen ingår för nybörjare. En gratis buss tar gästerna till stranden, där man får fri tillgång till handdukar och solstolar. Hotellet har ett SPA med bastu, ångbad och gym. Man kan boka tid för ansiktsbehandlingar och massage.
På området finns en liten mat- och souvenirshop, the Juggling Fish. Tvätteri finns. Ett trevligt aktivitetsprogram gläder dagligen både barn och vuxna.
Hela hotellområdet erbjuder gratis uppkoppling till internet. Det finns även 2 datorer vid lobbyn man kan använda mot en avgift.

Faciliteter
Två pooler, en barnpool, lekplats, fullservice restaurang, bar, presentbutik, concierge, aktiviteter skrivbord (för attraktioner på land och hav!) och tvättmöjligheter. Mill Resort Beach Club – som ligger 425 meter från orten på den berömda Palm Beach – låter gästerna beställa drycker och snacks från orten och få gratis solstolar.
Gratis golfbilservice är också tillgänglig för och från Beach Club. Daglig underhållning och aktiviteter är också rikliga för vuxna och barn – det finns något för alla! Koppla av på solstolar vid poolen eller stranden (handdukar ingår). Ta bara med din kostym och ta lite sol!
STANDARD
Rummen är tropiskt dekorerade med blomsteröverkast, keramikgolv och möbler från ön. Alla rum har små kylskåp och kaffekokare. Det finns kabel TV i alla rum.
STUDIO
Rummen är tropiskt dekorerade med blomsteröverkast, keramikgolv och möbler från ön. Rum har små kylskåp och kaffekokare. Det finns också kök med matsal/vardagsrum och kabel TV.
Dubai & Mauritius
Efter 14 härliga dagar i paradiset är vi nu åter hemma.
Hotellet, stranden, vädret, maten och inte minst er service var toppen!
Helt fantastiskt att ha hela familjen samlad kring mig i värmen på min 50 års dag. Vi kommer att tala varmt om er!
Maldiverna
Tack! Nu är vi hemma igen efter en fantastisk resa. Hela rese arrangemanget överträffade våra förväntningar! Nu ska vi leva på minnena av denna fina resa- till hjälp har vi minst 200 foton. Vi kommer att höra av oss till er igen när vi ska ut och resa nästa gång, återigen tack!
St: Lucia
Jag vill tacka Deluxe Vacations för att de hjälpte oss välja ett underbart ställe där vi kunde ha vårt bröllop och smekmånad! Det var helt obeskrivligt! Vi hade allt vi behövde för att känna oss speciella! Underbart klimat, natur och atmosfär! Ett värdigt minne för livet!
Jamaica
En helt underbar och oförglömlig bröllopsresa. vackert väder och underbara människor. Vad mer kan man önska sig? Vi gifte oss verkligen i PARADISET och vi vill tacka Deluxe Vacations för deras varma och professionella service! Utan er hade det hela inte varit lika smidigt!
Kuba
Har precis kommit hem därifrån. Den mest spännande resan jag någonsin gjort. Det vill jag tacka Deluxe Vacation för att Ni planerade och bokade allt så bra. Vi är särskilt nöjda med värdfamiljerna och killarna som körde oss runt. Stort tack, vi hör av oss så snart det blir dags för nästa resa.
Punta Cana
Vi var verkligen jättenöjda med hotellet! (Punta Cana Princess) Det var verkligen god mat som ni sa, några kilon gick man säkert upp…haha! Men vilken härlig värme! Här oroade jag mig för regnperioden, men jag tror det regnade 15 minuter sammanlagt på två veckor. Temperaturen låg på minst 30 grader varje dag! Tack för all hjälp med våra frågor!
Curacao
Underbara Curacao är vår lilla pärla på jorden, loved it! Vi kommer tillbaks.
Våra kunder föredrar att resa med oss därför att vi kan vår resmål och har tid att lyssna & kan ta fram den resa de önskar. Utöver detta svarar vi alltid snabbt på telefon & mail.